NOWE SZATY ZABYTKOWEJ WILLI

Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni tajemnicza drewniana willa do 1939 roku pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 roku niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa historyczna budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą eklektycznej architektury, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Modernizacji willi oraz domków w Skansenie podjęła się firma wyspecjalizowana w konserwacji obiektów zabytkowych, z ponad 25-letnim doświadczeniem. Roboty budowlane w rezydencji rozpoczęły się w marcu. Od tego czasu na terenie obiektu pracuje kilkuosobowy zespół. Po zakończeniu inwestycji willa stanie się komfortowym w użytkowaniu obiektem całorocznym, więc oprócz instalacji wewnętrznego centralnego ogrzewania, konieczne było wykonanie izolacji termicznej. – Izolację fundamentów, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, przeprowadziliśmy metodą iniekcji krystalicznej, wykonano także izolacje ścian fundamentowych od zewnątrz. Z kolei aby zachować zabytkową elewację obiektu, przy jego dociepleniu od wewnątrz wykorzystaliśmy pianę rezolową. W budynku zainstalowano również wentylację z odzyskiem ciepła – tłumaczy Sławomir Ostrowski z Przedsiębiorstwa Konserwacji Obiektów Zabytkowych.

Przebudowa rezydencji wymagała też sporych zmian konstrukcyjnych. Obecnie trwają tu prace remontowe werand, następnie odnowione zostaną również tarasy. Lada dzień zaczną się również roboty instalacyjne. – Przed nami jeszcze prace związane ze zwiększeniem dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, dostawa windy osobowej, wyposażenie sanitariatów, a także prace wykończeniowe, dzięki czemu budynek nie tylko zyska nową funkcję, ale zostanie również w całości odnowiony – tłumaczy Ostrowski.

Jednym z ostatnich etapów prac będzie budowa zewnętrznej sieci c.o. rozprowadzającej ciepło do poszczególnych budynków Skansenu. W ramach zagospodarowania terenu nawierzchnia z tłucznia otaczająca willę zostanie wymieniona na nawierzchnię z kostki granitowej.

Zgodnie z harmonogramem prace w obiekcie powinny zakończyć się jesienią. Oficjalne otwarcie największej architektonicznej perły Skansenu – nieczynnej dotąd willi zaplanowano na wrzesień 2020 roku. Zabytkowa rezydencja stanie się przestrzenią nowej, unikalnej ekspozycji poświęconej historii wakacyjnego wypoczynku i dawnym sposobom spędzania wolnego czasu. 

 

Modernizacja willi oraz domków w Skansenie jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.


Gallery

`

Coments

Be the first to leave a comment! - Log in to leave a comment

Entries recommended

No news available.