Login panel

Register

Z wizytą u „Łódzkiej praczki” (22.10.2016 11:30 - 22.10.2016 14:30)

Czym jest tara, a czym kijanka? Jak drukować na tkaninie przy użyciu stempla? I do czego wykorzystać filc? O to wszystko w najbliższą sobotę (22.10) zapytać można w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Początek spotkań i warsztatów towarzyszących wystawie „Łódzka praczka”, prezentowanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej o 11:30.


Wystawa „Łódzka praczka” dobiega końca. Już tylko do 30 października w zabytkowym domu nr 4 w skansenie w CMWL spojrzeć można na historię miasta przez pryzmat świata łódzkich pralni.
Projektowi towarzyszy cykl weekendowych wydarzeń. W najbliższą sobotę o 11:30 w sali warsztatowej CMWL rozpoczną się warsztaty artystyczne „Materie drukowane – warsztaty druku na tkaninie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć kompozycję na tkaninie bawełnianej techniką druku stemplowego lub szablonowego. Na warsztaty nie trzeba się wcześniej zapisać, a koszt udziału to 2 zł.
Z kolei o 12.45 w skansenie, w domu nr 4, czyli  tam, gdzie mieści się wystawa, pracownik Działu Technik Włókienniczych CMWL opowie o historii urządzeń i maszyn związanych z techniką prania. Przedstawione zostaną niezwykłe właściwości historycznych sprzętów do prania, dowiemy się też, skąd wzięło się słowo „prać”.
Ostatnie z sobotnich wydarzeń to prelekcja „Tekstylia techniczne – mocno bijący puls włókiennictwa” przygotowana przez Annę Miałkowską,  odzieżownika, technologa i nauczyciela podstaw krawiectwa. To propozycja dla wszystkich ciekawych niecodziennych zastosowań materiałów włókienniczych takich jak tkanina, dzianina, włóknina, filc. Dowiemy się, do czego wykorzystywane są w domu, biurze, budownictwie, czy przez wojsko, straż pożarną i medycynę.
Dlaczego warto zajrzeć do łódzkiej praczki? Pralnie były miejscem spotkań, rozmów i plotek. Tętniło w nich bujne życie towarzyskie. Dzięki wystawie i wydarzeniom towarzyszącym zwiedzający mogą wędrować przez czas, śledząc historię pralni prowadzonych przez Polaków, Żydów i Niemców przed II wojną światową, pralni w łódzkim getcie, czy lokatorskich pralni w PRL-owskich blokach. Ekspozycja przedstawia ewolucje pralki: od kijanki, poprzez tarę, do Frani i pralki Polar. Dziś, kiedy nowoczesna automatyczna pralka jest standardem w każdym domu, takie przedmioty codziennego użytku z XX wieku mogą wydawać się dziwne i zaskakujące. Ekspozycja prezentuje też stare zdjęcia pralni, kolorowe plakaty i pomysłowe reklamy proszków do prania: Radionu, Ixi czy Polleny 2000. Na poddaszu domku natomiast odtworzona została suszarnia.

Więcej na www.cmwl.pl

Contact

promocja@cmwl.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.