Login panel

Register

Edit Unpublish Delete

XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy. (20.08.2016 00:00 - 21.08.2016 00:00)

Każdy turniej, oprócz sprawdzonej już formuły czasowej i organizacyjnej, posiada inny scenariusz, odmienny od poprzednich tak, aby stali widzowie mieli zapewnione nowe wrażenia. W tym roku organizatorzy programem pragną uhonorować 550 rocznicę podpisania „II pokoju toruńskiego”, kończącego wojnę trzynastoletnią (1454 – 1466) z państwem krzyżackim i złamania potęgi militarnej tego zakonu. Łęczycki zamek miał w tym okresie duże znaczenie polityczne. Wielokrotnie gościł króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i królową Elżbietę oraz kwiat rycerstwa polskiego, a jednym z sygnatariuszy traktatu pokojowego był wojewoda łęczycki Piotr z Oporowa.
Z tego względu na dziedzińcu zamku w Łęczycy zostaną przypomniane publiczności tamte czasy poprzez niezwykle widowiskowy turniej konny, arsenały broni palnej i brawurowe walki ówczesnych zaciężnych wojsk pieszych. Podziwiać będzie można również czołówkę łuczników historycznych rywalizujących o „Srebrną brzechwę” z gośćmi z zagranicy oraz nacieszyć oczy atrakcjami zaczerpniętymi z dawnej kultury wieków średnich.

Impreza ma charakter familijny i jest adresowana do szerokiego, wielopokoleniowego grona odbiorców. Stąd też oprócz pokazów walk rycerskich, turnieju łucznictwa historycznego i pokazu broni palnej, zaprezentowana zostanie również kultura i sztuka średniowiecza poprzez koncerty i występy artystyczne w wykonaniu znakomitych zespołów. Do wspólnej zabawy zapraszana jest również publiczność, czy to w „zabawach plebejskich”, czy konkursach wiedzy, a nawet do bezpiecznego i z humorem traktowanego udziału w pokazach walk. Na dziedzińcu zamkowym znajdować się będą warsztaty dawnego rzemiosła i stanowiska eksponujące kopie oręża z czasów „wojny trzynastoletniej”. Wokół zamku i na rynku starego miasta będą stoiska z pamiątkami „średniowiecznymi”, punkty gastronomiczne oferujące tradycyjne „staropolskie” potrawy i wiele innych atrakcji dla turystów. Będzie można również uczestniczyć w szermierczych zajęciach warsztatowych i postrzelać z łuków.

Contact

Pan Andrzej Borucki - Dyrektor Muzeum w Łęczycytel.: (0-24) 721-89-97e-mail: muzeum@zamek.leczyca.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.