Login panel

Register

Wystawa "Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny światowej w komiksach dla dzieci i dorosłych" (09.09.2019 08:00 - 09.10.2019 19:30)

Wystawa "Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny światowej w komiksach dla dzieci i dorosłych"

 

Wystawa przygotowana została ze zbiorów istniejącej od 2016 r. w Dziale Zbiorów Specjalnych Kolekcji komiksów, która liczy 3400 woluminów. Komiks jest obecnie jednym ze zjawisk popkultury i kultury wizualnej cieszącym się coraz większą popularnością. Wykorzystując formy przekazu, po które nie tylko młodzi ludzie sięgają z chęcią i zainteresowaniem, nasza wystawa w przystępnej formie daje  wyjątkowe świadectwo czasów przemocy i pogardy oraz okazję do pogłębionej refleksji dla osób w każdym wieku.

Wystawa pozwala na zaprezentowanie 94 komiksów wyeksponowanych w 13 oszklonych gablotach. Poruszana tematyka jest bardzo szeroka: wybuch wojny w dniu 1 września 1939 roku, działania Polaków na wszystkich frontach II wojny, działalność konspiracyjna, Powstanie Warszawskie, niemieckie zbrodnie wojenne i Holokaust oraz biografie wybitnych Polaków, np. Jana Nowaka Jeziorańskiego czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Komiksom towarzyszą plakaty propagandowe, mapy, takie jak: „Mapa działań wojennych w Polsce w dniu 1 września 1939 r.”, „Mapa udziału Polaków w II wojnie światowej”, „Mapa Powstania Warszawskiego” oraz „Mapa egzekucji ludności w czasie Powstania Warszawskiego”, a także reprodukcje rysunków dzieci z najmłodszych klas szkolnych wykonanych tuż po zakończeniu wojny na zlecenie Ministerstwa Oświaty, a potem zdeponowanych w Archiwum Akt Nowych, i wydanych w albumie pt. „Polska w oczach dziecka” (Krajowa Agencja Wydawnicza,  1983; Wydawnictwo Galicja, 2009).

Ekspozycja została wzbogacona eksponatami wypożyczonymi od Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów – Kompanja Brus (autentyczne hełmy polskie i niemieckie, ładownice, łuski, granaty, bagnety itp.), które przybliżają klimat czasów wojny i okupacji.

Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ PREZENTOWANĄ OD 9.09.2019 R. DO 9.10.2019 R. W HOLU NA I PIĘTRZE WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ŁODZI (UL. GDAŃSKA 100/102)

 

 

Contact

Dział Zbiorów Specjalnych, tel. 42 663-03-24; mail zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.