Login panel

Register

Wystawa pojazdów konnych w Walewicach

W Stadninie Koni Walewice otworzono w sobotę (17 września) wystawę powozów konnych i karet. Osoby, które przyjechały tego dnia do Walewic, aby zwiedzić pałac i stadninę, obejrzały 4 zabytkowe pojazdy z XIX i XX wieku.

Do tej pory pojazdy były zabezpieczone w garażach należących do spółki i nie można było oglądać ich na co dzień. Jacek Chołuj, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni Walewice, zadecydował o udostepnieniu ich zwiedzającym.

– Mamy w Walewicach wiele dóbr kultury, związanych z działalnością tutejszej stadniny z ponad 100-letnią tradycją. Dysponujemy łącznie 7 pojazdami konnymi, które zachowane są w bardzo dobrym stanie. Najstarszy z naszych pojazdów powstał około 1880 roku w moskiewskiej firmie, a niecałe 40 lat później stał się własnością dawnego właściciela stadniny, Stanisława Grabińskiego. Inny z pojazdów, wolant, można oglądać w filmie „Chłopi” z 1973 r., w reżyserii Jana Rybkowskiego. Historia tych powozów to historia naszych małych ojczyzn, a przede wszystkim gospodarstw, zlokalizowanych w okolicach Walewic. Warto ją poznać – mówi Jacek Chołuj, zarządzający Stadniną Koni Walewice.

Wystawa pojazdów konnych została otwarta w Walewicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i można ją oglądać w budynku, w którym znajdują się biura Stadniny Koni Walewice. 17 września wszyscy zainteresowani mogli także spotkać się z bp Józefem Zawitkowskim z Diecezji Łowickiej, który opowiadał m.in. o odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego i rokrocznie odbywających się uroczystościach na wzgórzu Kahlenberg w Austrii, w których sam wielokrotnie brał udział.

– W kaplicy walewickiego pałacu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Sobieskiej. Jego oryginał był najprawdopodobniej darem dziękczynnym jednego z papieży za zwycięstwo polskiego króla pod Wiedniem. Dlatego poprosiliśmy księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego, by opowiedział nam o glorii króla polskiego. W 1683 roku świat chrześcijański zwyciężył nad światem muzułmańskim. W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej temat jest nadal bardzo aktualny – tłumaczy ideę spotkania Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych w walewickim pałacu.

Wcześniej w kaplicy walewickiego pałacu odbyła się uroczysta msza w intencji rodzin Walewskich, Grabińskich, ich potomków i wszystkich tych, którzy niegdyś zarządzali majątkiem Walewice. Podczas homilii biskup dziękował osobom obecnie zarządzającym stadniną, za dbałość o historyczne i duchowe dziedzictwo tego miejsca. 

O godzinie 14:00 dla zgromadzonej publiczności zaśpiewała Sylwia Strugińska-Wochowska, sopranistka związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Goście pałacu mogli posłuchać m.in. fragmentu operetki „Księżniczka czardasza” oraz utwory Anny German, w tym niezapomniany „Człowieczy los”.


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.