Login panel

Register

Wernisaż wystawy

Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr Paweł Perzyna oraz Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza Robert Starzyński zapraszają na otwarcie wystawy czasowej "1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć" 18 listopada 2016 r. o godz. 13:00, na placu Jana Pawła II w Zgierzu. 

Wystawa "1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć" jest jednym z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Główny przekaz podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni.

Celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie jest akcentowany polski wymiar roku 1956.


Gallery

Coments

You must loggin

114 points
andrzej.operacz@o2.pl

Author other news

Entries recommended

No news available.