Login panel

Register

Wernisaż wystawy "Ptaki rzadkie i ginące" (20.04.2016 18:00 - 20.04.2016 19:00)

W ramach Dni Ziemi 2016 zapraszamy 20 kwietnia o godz. 18.00 na otwarcie niesamowitej wystawy połączonej z koncertem Jazz na pTAK w wykonaniu zespołu TrioMania.

Wystawa Ptak też Człowiek! 2016: Ptaki rzadkie i ginące.

Ptaki.Tyle im zawdzięczamy: muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury, pierwszą w Europie - Konstytucję 3 Maja i pierwszą na świecie - Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Także samoloty, ciepłe kołdry (uwaga - te wypełnione puchem edredonowym mogą kosztować ponad milion złotych), dobry nastrój podczas spaceru w parku oraz najdroższą w historii książkę, którą w 2010 roku sprzedano za ponad 10 milionów dolarów! Oczywiście, to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich sensacji, zasług i dokonań.

Ptaki są z nami od zawsze. Właściwie to były tu na długo przed nami! Są w naszych miastach, parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich to nasi sąsiedzi z ulicy! Ale kiedy ostatnio je widzieliśmy?...

Od 20 kwietnia ptaki będą też obecne w Kutnowskim Domu Kultury.

Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wystawę: kolorową, odkrywczą i wysokich lotów.

Oraz bardzo ważną. Bo dedykujemy ją ptakom rzadkim i zagrożonym. Warto zatrzymać się w biegu i poznać ich historię.

Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie Ptaki Polskie, zdjęć użyczyli najlepsi w Polsce i Europie fotograficy przyrody. Zainspirowani historiami zagrożonych gatunków, dołączyli do nas artyści z kolektywu Goverdose. Efektem jest wyjątkowe połączenie różnych stylów, technik i obrazów – pod wspólnym tematem i przesłaniem: ptaki znikają!

W ciągu ostatnich 30 lat populacja powszechnej kiedyś kuropatwy spadła o 85%. Pełnych uroku turkawek, symbolu miłości i pokoju, straciliśmy 90%. Słowików mamy mniej o 60% Lista jest długa. Coraz dłuższa. Tylko ptaków coraz mniej. 

Czy można to zmienić?

Na początek wystarczy zwrócić uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi tak wiele nas łączy. W końcu Ptak też Człowiek!Dowody na wystawie. Zapraszamy!

 

www.jestemnapTAK.pl / www.facebook.com/ptaki.polskie

www.wystawa.jestemnapTAK.pl

www.ptakipolskie.pl
www.goverdose.pl

Organizatorem wystawy jest organizacja pożytku publicznego Ptaki Polskie we współpracy z kolektywem Goverdose. Jest częścią kampanii Bądź na pTAK!, realizowanej pod Honorowym Patronatem Ministra Środowiska, dzięki dofinasowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Patronem Kampanii jest firma AMS, a Partnerem Medialnym wystawy Gazeta Wyborcza i Magazyn VEGE.

 

TrioMania  to trio fortepianowe które powstało w 2009 roku w składzie : Piotr Mania – fortepian, Adam Żuchowski – kontrabas oraz Tomasz Sowiński – perkusja.
Formuła zespołu jest najzupełniej klasyczna, natomiast wszyscy trzej jego uczestnicy są muzykami tak wszechstronnymi, że można się spodziewać muzyki niecodziennej. Wszyscy trzej mają duże doświadczenie w graniu mainstreamu, lecz z drugiej strony, jako muzycy sesyjni, uprawiali także muzykę pop, rocka, etniczną i eksperymentalną, mają spore doświadczenia teatralne. Z tak bogatego zasobu konwencji uprawiania muzyki może wyniknąć zupełnie nowa jakość. Zaprocentuje z pewnością także fakt, że znają się wzajemnie od lat i wielokrotnie grali ze sobą bardzo różnorodny repertuar w przeróżnych składach.

Zespół ma na swoim koncie dwie płyty :”Pearl” oraz „Jazz na ptak” ( za tą pierwszą zespół otrzymał nagrodę Fryderyk 2010 w kategorii – Jazzowy fonograficzny debiut roku.)

Na album Jazz na pTAK!  - muzykę skomponował Piotr Mania, z wykorzystaniem nagrań głosów ptaków Zdzisława Pałczyńskiego.

Fragmenty recenzji :

 „Piotr Mania jest na pewno pianistą uniwersalnym, ale jego muzyczne sympatie krążą wokół stylistyki spod znaku Billa Evansa, Keitha Jaretta (ozdobniki, orientalizmy) i Esbjörna Svenssona, który potrafił uprzystępnić szerokiemu odbiorcy zdobycze obu gigantów. Te nawiązania są – w różnych utworach – bardziej lub mniej oczywiste, choć przez cały czas czuje się, że artysta poszukuje własnego, oryginalnego klucza. Bardzo dobrze spisuje się sekcja, której gra wtapia się w brzmienie fortepianu.” – Jazz forum.

 

Projekt dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Contact

KDk, ul. Żółkiewskiego 4, 99-302 Kutno, mail. sekretariat@kdk.net.pl, tel. 24 254 21 37
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.