Login panel

Register

Walewscy zagościli w Walewicach.

W niedzielę, 30 kwietnia, w Pałacu Walewice Przemysław Walewski, zorganizował zjazd potomków Familii Walewskich. Główny inicjator tego zjazdu jest najstarszym w linii przedstawicielem męskim w linii sieradzko-wielkopolskiej Walewskich i był, zatem Starostą Zjazdu Familli Walewiskich w Walewicach.  Był to pierwszy zjazd rodziny w Walewicach, lecz jak podkreśla sam organizator - na pewno nie ostatni.

W Walewicach gościło około trzydziestu członków rodziny. Reprezentowali oni mniej więcej sto osób spośród swoich najbliższych, którzy z różnych względów nie mogli pojawić się osobiście w walewickim pałacu. – Walewice stały się oczywistym miejscem naszego spotkania, żadne inne nie było brane pod uwagę. To tutaj wszystko się zaczęło, stąd wzięło się nazwisko Walewscy, jest to nasze rodzinne gniazdo – mówi Przemysław Walewski, który na co dzień mieszka w Poznaniu. – ostateczną decyzje o organizacji zjazdu podjąłem we wrześniu ubiegłego roku i razem z moją żoną Klaudią rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniami.  Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami stadniny i pałacu. Pomysł zjazdu spotkał się z życzliwym przyjęciem władz Stadniny Koni Walewice.

Samo spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Przed uroczystym obiadem w zabytkowej sali jadalnej goście mieli możliwość zapoznania się z historią Pałacu i Stadniny Koni w Walewicach. Mimo dużej wiedzy, jaką posiadali o swojej rodzinie, byli mile zaskoczeni, gdy dowiedzieli się kilku nieznanych sobie wcześniej ciekawostek z historii pałacu jak i z życia samej Marii Walewskiej.  Nie pozostali jednak dłużni i dorzucili też kilka innych faktów. – Barwna postać, jakim był hrabia Anastazy Colonna- Walewski, byłaby niezłym materiałem na książkę bądź film – podkreśla Przemysław Walewski.

Podczas spaceru po Walewicach przybyłym gościom zaprezentowany został również czołowy ogier Stadniny Koni Walewice – „Huzar”. 

O godzinie 17:00 w Sali Białej odbyła się prezentacja poszczególnych rodzin uczestniczących w tym wyjątkowym wydarzeniu, połączona z wręczeniem unikatowych, pamiątkowych medali, upamiętniających pierwszy zjazd rodziny Walewskich z wizerunkiem pałacu na awersie i herbem – kolumną – na rewersie. Medalami uhonorowani zostali również Jacek Chołuj – prezes Stadniny Koni Walewice oraz Aleksandra Szeląg – menedżer kompleksu pałacowego. Oboje byli tym faktem zaskoczeni, ale zarazem zgodnie podkreślali, że jest to dla nich duże wyróżnienie.

 

Goście, którzy przybyli na Zjazd jednogłośnie podkreślali, że było to dla nich ważne wydarzenie i kiedy tylko nadarzy się okazja z chęcią powrócą do Walewic. Nieobecni członkowie rodziny, którzy z różnych powodów nie mogli zjawić się w danym terminie w Pałacu, mogą tylko żałować.

 

Główny inicjator zjazdu Przemysław Walewski zapowiedział kontynuowanie poszukiwań rodzinnych korzeni. Nic dziwnego, na co dzień dziennikarzem prasowym i telewizyjnym. Był specjalnym wysłannikiem i korespondentem wojennym. Obecnie redaktorem naczelnym Agencji Prasowej ARF i założycielem Polskiego Portalu dla Biegaczy WSZYSTKOOBIEGANIU.pl Jest autorem programu telewizyjnego ,,Biegaj i Zwiedzaj”. Jego pasją jest bieganie, do tej pory przebiegł ponad 130 tys. km po całym świecie.. Na swoim koncie ma m.in.dwa złote medale Mistrzostw Europy w maratonie (EVACS, 2006). Ukończył ponad tysiąc biegów ulicznych, przełajowych i na bieżni. Społecznie działa m.in. w Akademii Młodych Olimpijczyków, której jest prezesem. W tym roku zaplanował ze swoją małżonką Klaudią Walewską wyprawę na Elbę, gdzie zamierzają wspólnie przebiec ponad 100 km historycznymi szlakami, które ponad 200 lat temu przemierzała Maria Walewska z synem Aleksandrem i cesarz Napoleon I.

 

 


Gallery

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.