Login panel

Register

Walewscy w Walewicach

Dzięki rekonstrukcji drzewa genealogicznego, Przemysław Walewski – dziennikarz, poeta i maratończyk z Poznania potwierdził, że jest potomkiem dawnego właściciela Pałacu w Walewicach - szambelana Atanazego Colonny - Walewskiego herbu Kolumna. Wraz z najbliższymi - Niną i Klaudią - odwiedził walewicki pałac.

Przemysław Walewski od dłuższego czasu planował rodzinną wycieczkę do Walewic, wiedząc, że jest spokrewniony w linii prostej z hrabią Atanazym Colonna-Walewskim, który był szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Część znajomych poddawała w wątpliwość tę historię. Krewni pana Przemysława podjęli pracę nad budową drzewa genealogicznego, a wielomiesięczne badania historii rodu potwierdziły opowieści, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie jedynie w gronie rodzinnym. Przemysław Walewski reprezentuje linię po królewskim szambelanie. Motywacją do odwiedzenia Pałacu w Walewicach była, między innymi, chęć pokazania córce Ninie rodzinnych korzeni.

– W naszej rodzinie bardzo dużą pracę badawczą wykonał mój krewny Aleksander Walewski. Zrekonstruował nasze drzewo genealogiczne i potwierdził, że wywodzimy się z linii sieradzko-wielkopolskiej Walewskich. Swoje poszukiwania uwieńczył wstąpieniem do Związku Szlachty Wielkopolskiej. Linii pokrewieństwa do przeszukania było mnóstwo, ale nie wszystkie miały prawo posługiwać się herbem Roch (Kolumna). Takie poszukiwania są utrudnione również dlatego, że nierzadko heraldycy nie mają dostępu do źródeł. Wiele z nich zostało zniszczonych podczas wojennych zawieruch – wyjaśnia Przemysław Walewski.

Ostateczną decyzję o wspólnym przyjeździe do Walewic Walewscy podjęli po odwiedzeniu strony internetowej walewice.pl. Ich uwagę przykuła tutejsza stadnina oraz konie, które uwielbia Klaudia. – Cały czas poszukamy w archiwach nowych informacji o historii Walewskich i składamy je niczym rodzinne puzzle. Przebywanie w walewickim pałacu pozwoliło nam wczuć się w klimat tego miejsca – mówi Klaudia.

Goście pałacu przyznali również, że warto poznać inne interpretacje dziejów życia szambelana Atanazego i jego trzeciej żony Marii Walewskiej z Łączyńskich, która po jego śmierci wyszła za kuzyna Napoleona Bonaparte, i która najczęściej przedstawiana jest wyłącznie jako oficjalna metresa Napoleona Bonaparte. – Fascynuje mnie nie tylko postać Anastazego Walewskiego. To była barwna postać, która w swojej epoce wiele znaczyła. Był przy tym dobrym i wrażliwym człowiekiem, choć, jak każdy z nas, niewolna od różnych słabości. Do końca opiekował się Marią Walewską. Ten związek ma wiele tajemnic, które pozostają w rodzinnym depozycie. Przypomnę, że hrabia Anastazy dał nazwisko Aleksandrowi, dziecku Marii i Napoleona, późniejszymu księciu i ministrowi cesarza Napoleona III. Mało kto wie, że wcześniej, w 1805 r., Maria urodziła w Walewicach Antoniego Bazylego Rudolfa Colonnę-Walewskiego. Marię przedstawia się głównie jako kochankę, metresę Napoleona I. Mało kto wie również, że Maria Walewska o mały włos zostałaby cesarzową Francuzów. Jej przyjaciółką była siostra Napoleona, Paulina i miała mocnych popleczników. Zatem kiedy mówi się o Marii Walewskiej „niedoszła cesarzowa”, zupełnie inaczej jawi się jej obraz – dodaje Przemysław Walewski.

Współcześni Państwo Walewscy na co dzień bardzo aktywnie spędzają czas wolny, czego dowód dali w Stadninie Koni Walewice, rozpoczynając dni swojego pobytu od porannego treningu biegowego. Organizują też imprezy biegowe, a ich zdaniem Walewice są świetnym miejscem do zorganizowania biegów przełajowych. Przemysław Walewski pełni funkcję redaktora naczelnego Agencji Prasowej ARF, która wydaje m.in. portal wszystkoobieganiu.pl. Jako dziennikarz publikuje m.in. w magazynach Runner's Word oraz prowadzi stałą kolumnę w Polska The Times Głos Wielkopolski. Był korespondentem wojennym, specjalnym wysłannikiem Komisji Europejskiej. Jest autorem popularnego programu telewizyjnego “Trening dla każdego”, szefem Poland Running Academy (P.R.A.), która współpracuje ze szkołami biegowymi w USA i w Etiopii oraz współzałożycielem Akademii Młodych Olimpijczyków dla dzieci i młodzieży.

Walewski ma też na swoim koncie ogromne doświadczenie i liczne sukcesy w światowych maratonach, jest podwójnym mistrzem Europy masters w maratonie. Startował m.in. w Brazylii, USA, Etiopii czy na Sycylii. Uczestniczył łącznie w ponad 1000 biegach różnego typu. Do tej pory przebieg ponad 135 tys. kilometrów. 


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.