Login panel

Register

Walewice pełne sztuki

Dwa wernisaże zorganizował walewicki pałac w miniony, długi weekend. Osoby odwiedzające dawną rezydencję Marii Walewskiej, mogły obejrzeć obrazy polskich malarzy współczesnych oraz rękodzieło wykonane przez regionalne artystki.

W Boże Ciało, pałac zorganizował wystawę dzieł polskich artystów, tworzących w nurcie nowoczesnym. Goście pałacu obejrzeli m.in. obrazy pejzażysty Józefa Panfila, grafika Henryka Płóciennika, Marleny Lenart z ASP w Łodzi oraz rysownika Jerzego Stajudy. Większość prac należy do zbiorów Dariusza Młynarczyka, który prowadzi Galerię Bank & DM w Głownie.

– Cieszymy się, że mogliśmy pokazać naszym gościom prace tak wybitnych  artystów, którzy związani są z naszym regionem. Czwartkowe spotkanie ze sztuką uświetnił konkurs, w którym można było wygrać grafiki Dariusza Młynarczyka – mówi Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych w Stadninie Koni Walewice.

Sobota to z kolei wernisaż malarstwa oraz wystawa rękodzieła, podczas której zaprezentowano dzieła z łowickiej Pracowni Ceramiki „Deja” oraz Galerii od serca ze Zgierza. Poza akwarelowymi i akrylowymi obrazami Agnieszki Kopczyńskiej, goście pałacu mogli obejrzeć wyroby ceramiczne z łowickimi wzorami i przedmioty dekoracyjne oraz osobiście poznać malarkę, jak też Jadwigę Dębską (ceramika) oraz Joannę Keller (rękodzieło artystyczne).

– Stadnina Koni Walewice położona jest na obszarze Natura 2000, dlatego dzieła wszystkich artystek połączyły tematy przewodnie, tj. ptaki i konie. Na uwagę zasługuje ceramika Jadwigi Dębskiej, która w większości tworzy pojedyncze egzemplarze ceramicznych figurek czy unikatowe komplety zastaw, nawiązujące do łowickiego folkloru. Tych prac nie można kupić w zwykłych sklepach. Artystki z Galerii od serca zaskoczyły nas z kolei szkatułką, wykonaną w technice decoupage, na której umieściły wzory z zabytkowych, XIX-wiecznych tapet Apartamentu Napoleońskiego oraz przepięknymi medalionami z podobizną ukochanej przez Napoleona Marii – dodaje Magdalena Szymańska-Topolska.

Wystawa malarstwa i rękodzieła pod hasłem „Tam, gdzie niosą nas marzeń skrzydła” jest cały czas dostępna w walewickim pałacu. Można ją oglądać do końca czerwca. Dedykowana została śp. Marii Wierzbickiej-Maciejewskiej, lekarzowi weterynarii, która wiele lat współpracowała ze stadniną. Obecnie jej córka, Małgorzata Maciejewska-Zajcew, jest instruktorem jazdy konnej w walewickiej stadninie.


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.