Login panel

Register

W Walewicach wykuli mistrzowskie podkowy

Mateusz Szczęsny z Gdańska okazał się najlepszym wykuwaczem podków podczas ogólnopolskich zawodów podkuwaczy rozegranych w Stadninie Koni w Walewicach w weekend 22-24 kwietnia. W trzydniowych zmaganiach wzięło udział 60 podkuwaczy z całego kraju.

Podkowy wykonywane podczas zawodów były oceniane w kategoriach open, junior oraz junior z nauczycielem. W najważniejszych zmaganiach open, pierwsze miejsce zdobył Mateusz Szczęsny z Gdańska, pokonując Michała Kotkiewicza z Torunia i Artura Wójcika z Krakowa. W kategorii junior zwyciężył Sławomir Pawłowski z podpoznańskiej Stadniny Koni w Iwnie, a pod okiem nauczyciela najlepiej pracował Bartłomiej Kmiecik z Małopolski.

– W zawodach podkuwaczy najważniejsza jest adrenalina i chęć zdobywania doświadczenia od ludzi, którzy mają taką samą pasję. Będąc podkuwaczem, trzeba wykazać się znajomością wiedzy weterynaryjnej z dziedziny ortopedii, biomechaniki, motoryki ruchu. Każda podkowa jest wykuwana tak, by pasowała na poszczególne końskie kopyto. Tym właśnie różni się podkuwacz o kowala – mówi Waldemar Hildebrant, podkuwacz z Sopotu.

Pracę zawodników oceni między innymi Adam Kosakowski, Mistrz Polski w Podkuwaniu Koni. Pamiątkowe puchary wręczył zawodnikom Jacek Chołuj, prezes Stadniny Koni w Walewicach.

– Prowadzimy obecnie największą w Polsce hodowlę koni angloarabskich, ale nasze dziedzictwo  sięga wiele wieków wstecz. Warto podkreślić, że przed II wojną światową Walewice prowadziły hodowlę koni wierzchowych dla polskiej kawalerii. Dzisiaj jesteśmy również miejscem, do którego przyjeżdżają pasjonaci aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. Korzystają u nas z jazdy konnej, znakomitych łowisk, wypoczynku na terenie rozległego pałacowego parku i noclegów w zabytkowych wnętrzach Pałacu Walewice ­­– zaznacza Jacek Chołuj, prezes SK Walewice.

W lipcu w Walewicach planowane są Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie.

 


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.