Login panel

Register

W Grodzie Mściwoja - Strońsko na osi czasu (06.08.2016 14:00 - 07.08.2016 16:00)

Już po raz kolejny GOKiS Zapolice wspólnie z Bractwem Rycerskim Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli zabiera Was w podróż w czasie i przestrzeni. W dniach 6 i 7 sierpnia 2016 roku odbędzie się tegoroczna edycja naszego projektu pn. „W Grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu”.

Na dwa dni pięknie położony i odrestaurowany Park Wiejski w Strońsku po raz kolejny zamieni się w tętniącą życiem wioskę rycerską, w której będziecie mogli spotkać, rycerzy, damy dworu, wojów z okresu wczesnego średniowiecza, rzemieślników i kupców.

W sobotę, imprezę otworzy sam comes Mściwój, pan na Strońsku, który wjedzie konno do wioski rycerskiej. Na ten dzień zaplanowano również Turniej Rycerski o Laur Wójt gminy Zapolice.

W tym roku obchodzimy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, nie zabraknie więc akcentów związanych z rocznicą. Będziecie mogli zobaczyć jak mogła wyglądać chrystianizacja na naszych terenach.

Największą atrakcją soboty będzie inscenizacja zdobycia grodu, która co roku ściąga wielu widzów.

Nie zabraknie oczywiście akcentów artystycznych. Wysłuchacie koncertu grupy śpiewaczej naszych współgospodarzy, czyli „Strońska Czar”, a gwiazdą wieczoru będzie ukraińska formacja folk rockowa RURA.

Niedziela upłynie pod znakiem gry LARP, warsztatów średniowiecznych rzemiosł oraz pokazów uzbrojenia oraz narzędzi z okresu średniowiecza.

Nasz projekt nawiązuje do nieco przemilczanej do tej pory średniowiecznej historii Strońska i regionu. Dzięki stworzeniu swoistego festiwalu historycznego chcemy tą odległą historię przybliżać, pobudzać Waszą wyobraźnie i zachęcać Was do własnych poszukiwań.

Dzięki prowadzonym w ostaniach latach badaniom, m.in. prof. Leszka Kajzera oraz prof. Alicji Szymczakowej z UŁ poznaliśmy prawdopodobne związki ze Strońskiem komesa Mściwoja, wysokiego urzędnika księcia Konrada Mazowieckiego i to jego uznać trzeba za fundatora miejscowego kościoła pw. Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic i pana na Strońsku. Jednak średniowieczne dzieje tej miejscowości kryją jeszcze wiele tajemnic. Odkrywajmy je wspólnie. Zapraszamy do STROŃSKA!!!

Contact

43 8231986
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

4 points
gokis.zapolice@onet.eu

Author other news

Entries recommended

No news available.