Login panel

Register

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (03.03.2019 10:00 - 03.03.2019 15:00)

VII edycja biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w VII edycji biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Organizatorem  jest Fundacja Wolność i Demokracja. W Łowiczu organizacją projektu zajmuje się Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.Tegoroczna łowicka edycja biegu została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Promuje łódzkie jako Partner Regionalny.

CELE I ZAŁOŻENIA PROJEKTU

   

 1. Oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. – tzw. Żołnierzom Wyklętym.
 2. Poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.
 3. Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
 4.  

TERMIN I MIEJSCE

   

 1. Bieg odbędzie się 03.03.2019 w Łowiczu (start i meta ul. Starorzecze) Bieg odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych.
 2. Bieg odbędzie się po na dwóch dystansach - Bieg Honorowy na 1963 m i bieg na dystansie 5 km. Długość trasy Biegu Honorowego na 1963 m – dystans symboliczny upamiętniający rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak – ps. Lalek.
 3.  

 PROGRAM BIEGU

- Godz. 10:00 – otwarcie Biura Zawodów przy ul. Starorzecze
- Godz. 10:00-11:30 – weryfikacja uczestników oraz wydawanie pakietów startowych
- Godz. 12:00 – start Biegu Honorowego na 1963 m
- Godz. 12:40 – start biegu na dystansie 5 km

 ZAPISY

Zapisy prowadzone będą w dniach 07.02.2019 do 22.02.2019 lub do wyczerpania limitu 200 zgłoszonych uczestników. Przekazanie Formularza Rejestracyjnego może nastąpić poprzez:
– przesłanie na adres mailowy Organizatora: centrum@powiat.lowicz.pl 
– dostarczenie osobiście w dni robocze w siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17 w godzinach 8:00-16:00.

 

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

3 marca 2019

Już po raz siódmy w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną wszyscy ci, którzy chcą nadać nowoczesny ton historii o ludziach niezłomnych w swej idei. 3 marca w całej Polsce w pamiątkowym biegu wystartuje ponad 75 000 osób z 360 miast, z czego 8 z nich to największe światowe metropolie !

Przygotowania do VII edycji Biegu Tropem Wilczym trwają cały rok. Biegacze z całego kraju mogą już zdobyć numer startowy za pomocą formularza zgłoszeniowego.i rozpocząć treningi do jednego z kilku biegów wybierając odpowiedną trasę dla siebie. W tym roku, jak w każdej edycji, będzie można pobiec trasą obligatoryjną dla wszystkich miast – 1963 m. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś . Ten bieg zyskał miano honorowego i jest najpopularniejszym dystansem. Każdy organizator lokalny może dodatkowo wytyczyć biegi o dowolnej długości, dopasowane do możliwości obiektu i trasy. Na pasjonatów tego sportu czeka wyjątkowy pakiet startowy, który zawierać będzie między innymi unikatowe koszulki z Bohaterami VII edycji Biegu Tropem Wilczym, wybranych do najnowszej edycji
spośród tych Żołnierzy, którzy przeżyli represje i pokazali swoją niezłomność w życiu codziennym, w czasach pokoju i teraźniejszości.

Bieg Tropem Wilczym w kolejnych miastach w Polsce
W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział 333 polskich miast. Większość z nich biegnie również w VII edycji Tropem Wilczym. Aż 26 nowych miast po raz pierwszy zorganizuje bieg dla swoich mieszkańców i włączy się tym samym do społeczności, którą organizatorzy budują już od wielu lat. VI edycja zgromadziła 70 000 biegaczy, kolejna to nawet 5000 osób więcej. Z ideą Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną takie metropolie jak Sydney oraz Keysborough Melbourne. Światowy wydźwięk biegu ponownie wybrzmi w Wilnie, Wiedniu, Londynie, Chicago, Nowym Yorku czy Herdorf. W tych miastach Polonia i lokalni mieszkańcy utrwalą swym udziałem pamięć o Żołnierzach Wyklętych dla kolejnych pokoleń.

Bohaterowie VII Edycji Biegu
W 2019 roku Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator i pomysłodawca biegu, przybliży historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca. 3 marca 2019 r. będzie dniem, gdzie w wielkiej wspólnocie Rodacy całymi rodzinami uczczą pamięć tych, którzy toczyli bezgranicznie ofiarną walkę z komunizmem o wolną, piękną i samodzielną ekonomicznie Polskę, o wolność w realizacji swoich planów dla każdego Polaka ponad podziałami – mówi Barbara Konarska, Rzecznik Prasowy Biegu.

 

informacje ze strony:  tropemwilczym.pl

 

Contact

Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17tel. 46 /837 57 71 w godz. 8.00-16.00
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

22 points
Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej

Author other news

Entries recommended

No news available.