Login panel

Register

Tematyka żydowska na łamach polskojęzycznych dzienników łódzkich okresu międzywojennego - spotkanie z Miłoszem Hryckiem (25.04.2019 17:00 - 25.04.2019 19:00)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 25 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie z historykiem i publicystą Miłoszem Hryckiem i promocję książki „Tematyka żydowska na łamach polskojęzycznych dzienników łódzkich okresu międzywojennego”.

Podjęty przez Autora temat jest ważny z punktu widzenia lokalnej historii wielokulturowości i dziejów prasoznawstwa, ponadto wciąż nieznany, gdyż badania naukowe skupiają się głównie na tragedii holokaustu czy na życiu społeczności żydowskiej w powojennej Polsce i Łodzi. Książkę M. Hrycka opisującą stosunki polsko-żydowskie w II Rzeczpospolitej, poprzedziły solidne kwerendy biblioteczne i archiwalne. Ze względu na interdyscyplinarną przestrzeń badań praca wyłania też szereg dalszych tropów i perspektyw badawczych. (…) Autor w swej pracy dokumentacyjnej posłużył się metodą analizy zawartości mediów /prasy/, która pozwoliła mu kompetentnie opisać bogactwo materiału na interesujący go temat: od przedstawienia tła kulturowego danego problemu – po przykłady zaczerpnięte z prasowych materiałów źródłowych. (Fragment recenzji wydawniczej prof. dr hab. Barbary Bogołębskiej)

Miłosz Hrycek – doktor nauk humanistycznych, absolwent historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczyciel historii i edukacji medialnej w XXXIII LO w Łodzi, wykładowca akademicki, publicysta historyczny. Jego zainteresowania prasoznawcze obejmują historię prasy łódzkiej, w szczególności okresu międzywojennego. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych przybliżających tę tematykę.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Contact

tel. 42 663 03 38, mail: promocja@wbp.lodz.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.