Login panel

Register

Teatr spełnionych nadziei - spotkanie z Joanną Sokołowską-Gwizdka (04.04.2017 17:00 - 04.04.2017 19:00)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 4 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 na spotkanie z pisarką, dziennikarką, członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie Joanną Sokołowską-Gwizdka oraz promocję Jej książki „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”.

Joanna Sokołowska-Gwizdka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracowała w Katedrze Literatury Staropolskiej UŁ. Uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie jako korespondent łódzkich „Odgłosów”, współpracowała także z Telewizją Łódź.

Od 2001 roku mieszka na stałe za granicą, najpierw w Toronto, potem w New Jersey, a obecnie w Austin w Teksasie.

W 2012 r. otrzymała dyplom „w uznaniu wieloletniego wkładu wniesionego w działalność kulturalną na rzecz Polonii w USA” przyznany przez Uniwersytet Ludowy w Filadelfii, a w 2016 roku dyplom przyznany przez Austin Polish Society za propagowanie polskiej kultury za granicą.

Jest autorką dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej”, która przedstawia słynną szekspirowską aktorkę podczas licznych spotkań w wielu miastach USA i Kanady. Jest współautorką sztuki teatralnej o Chopinie „Dobry wieczór Monsieur Chopin”, przetłumaczonej na kilka języków, wystawianej w Kanadzie, USA, Brazylii, Francji i Portugalii przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Jej najnowsza książka to „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny” - opowieść o ludziach z pasją, których połączył teatr polski na emigracji.

 „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”

Książka jest opowieścią o teatrze założonym w Toronto na początku lat 90-tych przez aktorkę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Marię Nowotarską i o ludziach, którzy ten teatr tworzyli z kilku pokoleń emigracji.

Publikacja obejmuje lata 1991-2013 i jest wynikiem wielogodzinnych rozmów z twórcami teatru odbywających się na przestrzeni lat, porządkowania olbrzymiego archiwum, dygitalizaji rozproszonych recenzji. Znalazły się tu rozmowy z osobami sławnymi i niezwykłymi, z aktorami, kompozytorami, śpiewakami, plastykami, znanymi w Kanadzie i USA, a także z aktorami z Polski, którzy występowali gościnnie - Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Andrzej Grabowski. Są rozmowy z Kirą Gałczyńską, córką Konstatntego Ildefonsa Gałczyńskiego czy z Jasią Jasińską, śpiewaczką lwowską.

Książka Joanny Sokołowskiej-Gwizdka łącząc elementy żywej narracji z naukowym warsztatem stanowi niezwykłe świadectwo polonijnej działalności artystycznej, a jednocześnie jest wyrazem głębokiego uznania dla inicjatorki Salonu Poezji Muzyki i Teatru w Toronto – Marii Nowotarskiej”.

Prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska

Na spotkanie wstęp wolny. Zapraszamy.

Contact

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, mail: promocja@wbp.lodz.pl, tel. 42 6630338

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.