Login panel

Register

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim (08.12.2016 18:00 - 08.12.2016 20:00)

Fundacja Ot! czytanie, klub Żarty Żartami i Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ zapraszają na spotkanie z Witoldem Szabłowskim oraz na performatywne czytanie fragmentów jego najnowszego reprtażu "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia".

8.12.2016, godz. 18.00, klub Żarty Żartami, ul. Wólczańska 40/42a, Łódź

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?
Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?
Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.
(źródło: www.znak.com.pl
)

Prowadzenie spotkania: Anna Minkina

Witold Szabłowski – dziennikarz „Dużego Formatu”; autor reportaży: "Zabójca z miasta moreli", "Tańczące niedźwiedzie"; współautor książki "Nasz mały PRL".
Laureat prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego; nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Fundacja Ot! czytanie: Jesteśmy grupą z literaturo(po)znawczym zacięciem. Poznajemy, interpretujemy, performatywnie czytamy, koncentrując się przede wszystkim na tekstach współczesnych autorów. Czytamy przy okazji spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych oraz innych wydarzeń (około)literackich.
Ot! czytanie tworzą: Anna Minkina, Agnieszka Andrzejak, Luiza Kafarska, Alina Markiewicz, Aleksandra Kasprowicz i Nadzieja Szałek.

Contact

https://www.facebook.com/otczytanie/
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

2 points
markiewicz.alina@gmail.com

Author other news

No news available.

Entries recommended

No news available.