Login panel

Register

"Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem" – prelekcja dr. Marka Sikorskiego (18.04.2018 17:00 - 18.04.2018 19:00)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 18 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 na spotkanie z historykiem sztuki i pisarzem Markiem Sikorskim i prelekcję „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem”.

Przez wiele stuleci uważali uczeni i teologowie, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Kiedyś przyrodnicy i lekarze pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i smoczej krwi. Dawny świat był przekonany, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wierzono, że wielu świętych Pańskich i kilka błogosławionych dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Według biblijnej wizji końca świata zostanie smok pokonany na zawsze. Różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie, a świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania.

O tych i innych smoczych osobliwościach będzie prelekcja Marka Sikorskiego.

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych i autorem wielu książek popularnonaukowych, w tym o smokach: Smok wawelski w kręgu mitu i historii, Smoki i smokobójstwo, Na tropach smoka wawelskiego oraz utworów literackich: Sen dziwny i straszny, Upiór w lustrze, Diabelski młyn.

 

Podczas spotkania będzie można kupić książki w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny!

Contact

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, mail: promocja@wbp.lodz.pl, tel. 42 663 03 38
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.