Login panel

Register

Rzeźby koni w Walewicach

20 ceramicznych rzeźb koni pokazała na wernisażu w Pałacu Walewice Ewa Jaworska. To pierwsza indywidualna wystawa artystki.

Na wystawie można podziwiać rzeźby głów koni oraz całe figury zwierząt, które artystka przedstawiła w dynamicznym ruchu czy układach statycznych. Nie brakuje również końskich detali dekoracyjnych. Ewa Jaworska nie szkliwi swoich dzieł, dzięki czemu zachowują one surowy wygląd i możliwe jest zaprezentowanie wielu elementów budowy ciała zwierzęcia, m.in. detali kończyn – ścięgien i mięśni.

– Odkąd pamiętam przyroda i zwierzęta, w szczególności konie, były dla mnie najsilniejszym źródłem inspiracji. W marcu tego roku po raz pierwszy przedstawiłam swoje rzeźby na Festiwalu Sztuki Jeździeckiej w Warszawie, adresowanym do wszystkich miłośników koni. To dało mi silną motywację, aby dale tworzyć i dzielić innymi swoją pasję – mówiła Ewa Jaworska.

Prezentowane prace powstały dzięki pomocy Katarzyny Góreckiej z łódzkiej galerii Cesta, która kiedyś umożliwiła Jaworskiej wypalenie amatorskich rzeźb w profesjonalnym piecu ceramicznym. Dzięki uczęszczaniu na warsztaty artystyczne do Marty Rolicz z Łódzkiego Pałacu Młodzieży, artystka zdobyła wiedzę o technikach ceramicznych i rozpoczęła swoją przygodę z gliną jako profesjonalistka. Wystawę w Walewicach zadedykowała swoim rodzicom.

– Doceniamy działalność artystyczną regionalnych twórców, dlatego umożliwiamy im wystawianie swoich prac w walewickim pałacu. Chcemy promować artystów, którzy mieszkają w województwie łódzkim, działają z pasją i chcą pochwalić się swoimi dziełami z mieszkańcami regionu. Ceramiczne konie Ewy Jaworskiej wiążą się z działalnością Stadniny Koni Walewice, w której od ponad 100 lat hodowane są szlachetne konie półkrwi angloarabskiej – mówi Magdalena Szymańska-Topolska z Pałacu Walewice.

Ewa Jaworska mieszka i tworzy w Łodzi. Ukończyła Liceum Plastyczne, Studium Techniki Teatralnej i Filmowej oraz Akademię Sztuk Pięknych. Jest także absolwentką wydziału humanistycznego na kierunku pedagogika WSHE w Łodzi.

Ceramiczne konie Ewy Jaworskiej będą prezentowane w Walewicach do 22 listopada.


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.