Login panel

Register

Pałac Ksawerów

Historia Pałacu Ksawerów sięga 1875 r., kiedy folwark Widzew został zakupiony przez fabrykanta z Pabianic – Rudolfa Kindlera. W tamtym czasie w folwarku znajdował się dwór, destylarnia i zabudowania gospodarcze.

W 1889 r. za sumę 100 tys. rb majątek odkupił od ojca Oskar Kindler. W latach 1897-98 wybudował on na terenie folwarku nowy pałac za ogromną sumę 120 tys. rb. Spis zabudowań dworskich w gminie Widzew sporządzony w 1898 r. oprócz pałacu wymienia także: dom właściciela, dom ogrodnika, dom dla służby, trzy domy dla fornali oraz karczmę. Spisy z kolejnych lat potwierdzają rozwój folwarku i wzrastającą liczbę zabudowań. Autorem projektu Pałacu był prawdopodobnie Ignacy Markiewicz, ówczesny architekt łódzkiego powiatu, autor wielu projektów m. in. pałacu w Łagiewnikach.

Po śmierci Oskara Kindlera w 1918 r. dobra widzewskie odziedziczyły jego córki: Helena Herse, która objęła gospodarstwo rolne wraz z jego administracją oraz Zofia Loth, której przypadły w udziale ogrody i szkółki drzew.

W 1939 r. rozpoczęto rozparcelowywanie części majątku. Proces ten został jednak powstrzymany przez wybuch wojny, podczas której Widzew stał się miejscem stacjonowania Lwowskiego Dywizjonu Myśliwskiego wchodzącego w skład Armii Łódź.

W lutym 1945 r. gospodarstwo i pałac, jako własność poniemiecką przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Ostatecznie majątek przekazano do dyspozycji Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi. Od 1946 r. w pałacu mieściła się Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego wraz z Liceum Ogrodniczym oraz internatem. Od 1954 roku w pałacu pozostawał już tylko internat żeński. Po nastaniu „nowej rzeczywistości” budynek przejął w roku 1991 Łódzki Bank Rozwoju. Po roku 2000 rezydencja przeszła w ręce firmy z kapitałem holenderskim. Na przełomie 2011 i 2012 roku pałac nabył obecny, prywatny właściciel, który rozpoczął prace rewitalizacyjne zaniedbanego zabytku, nadając mu nową funkcję centrum konferencyjno - bankietowego. W przyszłości planowane jest poszerzenie funkcjonalności obiektu o czterogwiazdkowe piętro hotelowe.

Obecnie Pałac Ksawerów to centrum konferencyjno - bankietowe, niezwykle eleganckie miejsce z neorenesansową duszą, idealne zarówno na kameralne spotkania biznesowe, jak i pokaźnych rozmiarów wystawne przyjęcia. Piękne i stylowe wnętrza doskonale uzupełnia rozciągający się wokół Pałacu kompleks ogrodowo–parkowy, stanowiący idealne otoczenie dla eventów plenerowych. Na Gości czeka tu miła obsługa, eleganckie wnętrza oraz wyśmienita kuchnia.

 

Contact

Pałac Ksawerów Sp. z o.o.501 299 506info@palacksawerow.pl
Place link

Gallery

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.