Login panel

Register

Narodowe Czytanie 2017 (27.08.2017 00:00 - 27.08.2017 00:00)

Bełchatów po raz kolejny włącza się w akcję pn. „Narodowe Czytanie”. Już 27 sierpnia br. w parku przy Muzeum Regionalnym bełchatowianie będą mogli wspólnie przeczytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Gościem specjalnym, będzie Dariusz Kordek, polski aktor teatralny, musicalowy, filmowy, prezenter telewizyjny oraz piosenkarz. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy o godzinie 18.00 na błonia Muzeum Regionalnego. Dla tych osób, które przyjdą z własnym egzemplarzem „Wesela”, czeka okolicznościowy stempel upamiętniający to wydarzenie.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

A.R.

Contact

Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Urząd Miasta Bełchatowa, tel. 44/733 51 62, promocja@um.belchatow.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

22 points
Miasto Bełchatów

Author other news

Entries recommended

No news available.