Login panel

Register

Majówka dla Diany

Uszkodzona przez wichurę, XVIII-wieczna rzeźba Diany z parku Stadniny Koni w Walewicach, trafiła do pracowni konserwatorskiej. Koszt jej renowacji jest szacowany na ponad 100 000 złotych. Podczas majówki będą zbierane fundusze na jej odrestaurowanie.

Zabytkowa rzeźba Diany, bogini łowów, która należy do zbioru dzieł sztuki pałacu w Walewicach, znajduje się obecnie w pracowni znanego konserwatora i rzeźbiarza Pawła Pietrusińskiego. Podczas zeszłorocznej wichury została uszkodzona przez upadające drzewo i rozpadła się na ponad 200 części.

– Największe elementy rzeźby Diany zostały już złożone w całość, ale musimy odtworzyć te fragmenty, których już nie uda się odzyskać. Złożenie kilkuset drobnych elementów to prawdziwie koronkowa praca i po odrestaurowaniu rzeźba trafi do wnętrz pałacowych. W zabytkowym parku stanie wykonana przez naszą pracownię kopia Diany. Oryginał jest zbyt cenny i delikatny, dlatego nie można go narażać na trudne w naszym klimacie warunki atmosferyczne – mówi Paweł Pietrusiński.

Stadnina Koni w Walewicach złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich, jednak źródeł finansowania będzie poszukiwała również na własną rękę. Turyści, którzy podczas majówki odwiedzą stadninę, mają szansę wesprzeć akcję zbiórki funduszy, kupując unikalne podkowy wykute przez najlepszych polskich podkuwaczy podczas kwietniowych zawodów. Zebrane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na prace konserwatorskie.  Oryginalne podkowy – symbole szczęścia, będzie można kupić od 1 maja.

– Dysponujemy 38. unikalnymi ozdobnymi podkowami wykutymi przez zawodników oraz 9 podkowami autorstwa Adama Kosakowskiego, Mistrza Polski w Podkuwaniu Koni. Sprzedaż tych drugich będziemy prowadzić od 14 maja, kiedy po raz pierwszy w Walewicach będzie organizowana przez nas Noc Muzeów. Podkowy będą eksponowane w szklanej gablocie w holu pałacu – informuje Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych stadniny.

Renowacja rzeźby Diany, to nie jedyne prace konserwatorskie w Pałacu Walewice. Obecnie kompletowane są dokumenty związane z naprawą kładki nad rzeką Mrogą, w planach jest również rewaloryzacja XVIII-wiecznego, utrzymanego w stylu angielskim,  przypałacowego parku. 

Od 1 maja w każdą sobotę i niedzielę będzie można zwiedzać pałac z przewodnikiem w godzinach 10.00-16.00. Oprowadzanie gości rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Ceny biletów są zróżnicowane: dzieci i seniorzy zapłacą 5 zł, dorośli i grupy zorganizowane – 8 zł, indywidualnie – 15 zł. Wnętrza zabytkowego pałacu będą udostępniane zwiedzającym również w dniach 2-3 maja. Jeżeli liczba turystów dopisze, ostatnie wejście zaplanowano na godz. 19.00.

W pałacu można obejrzeć przygotowany specjalnie dla Napoleona Bonaparte apartament z najcenniejszymi w kompleksie XVIII-wiecznymi malowanymi ręcznie tapetami ściennymi z papieru czerpanego. W rezydencji znajdują się również zabytkowe meble z przełomu XVIII i XIX wieku, portret Marii Walewskiej oraz unikalne rzeźby w parku przypałacowym, które przedstawiają sceny antyczne – figury Ajaksa i Kasandry, Apolla, Marsa oraz hermy i putta.

W weekend majowy w Stadninie można będzie też pojeździć konno, skosztować dań pałacowej kuchni - śniadań, obiadów i pysznych deserów.


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.