Login panel

Register

Kolejka Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała Rawska

Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała Rawska powstała w 1915 roku. Zbudowana przez armię pruską, początkowo służyła do przewozu żołnierzy, żywności, broni i amunicji w celu zaopatrzenia frontu wschodniego. Po zakończeniu działań wojennych kolej została wcielona w struktury PKP w ramach których prowadziła regularny ruch pasażerski i towarowy. W 1996 roku, będąca nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu kolej, została formalnie uznana za zabytek techniki. Ruch planowy był realizowany przez PKP aż do 2001 roku kiedy to podjęto decyzję o likwidacji wąskotorówki.

Zamkniętą kolej w 2003 roku ponownie uruchomiła Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Dziś ten ponad 100-letni, wciąż czynny zabytek techniki jest ostatnią czynną koleją wąskotorową w województwie łódzkim i zarazem najdłuższą zachowaną, przejezdną trasa wąskotorową w Polsce. Zabytkowe pociągi kursują wg rozkładu jazdy od kwietnia do września a także mogą być uruchamiane na specjalne zamówienie przez  cały rok.

Szczegółowo odbudowywane historyczne wagony, obsługa w umundurowaniu z epoki, rozmaite zabytkowe kolejowe urządzenia i ostatnia w Polsce kasa prowadząca regularną sprzedaż dawnych biletów kartonikowych sprawiają że można tu odbyć podróż w czasie i przestrzeni.Na terenie stacji Rogów Wąskotorowy znajduje się ekspozycja zabytkowego taboru, izba muzealna „Magazyn No. 1”, miejsce ogniskowe, miejsca parkingowe oraz WC z przewijakiem dla dzieci.

Na terenie stacji Jeżów znajduje się miejsce ogniskowe wraz z WC.  Kolej oferuje organizację kursów zabytkowymi pociągami na zamówienie (poza stałym rozkładem jazdy) połączonych z imprezami organizowanymi na stacji w Jeżowie lub Rogowie.

Contact

Stacja Rogów Towarowy Wąsk.ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogówtel. 46 874 80 23
Place link

Gallery

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.