Login panel

Register

INSCENIZACJA BITWY NAD WARTĄ Z WRZEŚNIA 1939 ROKU STROŃSKO BELEŃ ZAGÓRZYCE (03.09.2016 00:00 - 04.09.2016 00:00)

3 września 2016 roku ZAPRASZAMY  państwa do udziału w inscenizacji historycznej, która będzie próbą rekonstrukcji  wydarzeń z 4 września 1939 roku, jakie miały miejsce na linii obronnej Warty i Widawki. Będzie to żywa lekcja historii, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów,  przyjeżdżających do Belenia z różnych zakątków regionu a często też spoza niego. 

Osią naszego widowiska są wydarzenia związane z bitwą, jaka miała miejsce w rejonie Strońska i Belenia. Dla zwiększenia atrakcyjności inscenizacji, scenariusz, jaki zrealizujemy, zostanie poszerzony o 3 epizody - wyprzedzający wydarzenia oraz mający miejsce kilka kilometrów dalej.

W inscenizację zaangażowanych będzie ponad 230 rekonstruktorów. W żołnierzy polskich i niemieckich wcieli się po ponad 130 osób. Dużą grupę stanowić będą statyści odgrywający rolę ówczesnej ludności cywilnej.

W wydarzeniu zobaczymy też sprzęt wojskowy - między innymi transporter opancerzony, czołg rozpoznawczy oraz - co stanowi dużą atrakcję widowiska - samolot.

Wszystko to odbędzie się 3 września o godzinie 17.00 na stokach pradoliny Warty
w miejscowości Beleń-Zagórzyce.

Wcześniej, bo od godziny 14, w tym samym miejscu będzie można oglądać wystawę sprzętu wojskowego.

Inscenizacja odbywać się będzie pod patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego
i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Wydarzenie organizuje Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli przy współpracy 15.Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Gminy Zapolice, Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach.

 

Zapraszamy też na uroczystości patriotyczne w Strońsku, gdzie 4 września o godz. 11.00 na miejscowym cmentarzu odprawiona zostanie msza święta polowa, której towarzyszyć będzie apel poległych i salwa honorowa przy kwaterze wojennej.  

Contact

Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, ul. Złotnickiego 25, 98- 220 Zduńska Wola, Wydział Promocji, Kultury i Sportu, tel. (43) 825 45 88
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.