Login panel

Register

Inowłódz

Inowłódz to jedno z najstarszych miast Polski, pierwsze wzmianki o jego utworzeniu pochodzą już z 1145 r. W połowie XIV w. król Kazimierz Wielki wybudował tu zamek i otoczył miasto murem obronnym. Jego pozostałości można oglądać do dziś. Najważniejszym obiektem kulturowym tej miejscowości jest romański kościół obronny p. w. Św. Idziego – wybudowany w końcu XI w. Jego fundatorem był Władysław Herman. Jak głosi legenda ufundowanie kościoła było związane z narodzinami syna Władysława - Bolesława Krzywoustego. Na szczególną uwagę zasługuje też neogotycki kościół parafialny p.w. Św. Michała – zbudowany w 1520 r., przebudowany w XIX w. Budowla jednonawowa, murowana z piaskowca na rzucie prostokąta z półkolistą absydą od wschodu i okrągłą wieżą obronną zaopatrzoną w otwory strzelnicze od zachodu. W Inowłodzu, który przed II wojną światową w większości zamieszkany był przez Żydów, przetrwała do dziś XIX – wieczna synagoga.

Zakościele – wieś letniskowa, granicząca z Inowłodzem. Obecnie zachowały się dwie XIX-wieczne wille: - Nowy Dwór ze stacji klimatyczno – leśnej – aktualnie gospodarstwo agroturystyczne, - Urbanówka – obecnie Ośrodek Młodzieżowy Fundacji PROEM oraz willa z okresu międzywojennego STEFANÓWKA. W Zakościelu działają również gospodarstwa agroturystyczne. Wieś o dużych tradycjach wytwórstwa ludowego, hafciarstwa, tkactwa, wyrobów ze słomy oraz słynnych poza granicami kraju wycinankach. Na terenie wsi znajdują się również ruiny pieca hutniczego i źródełko Tuwima (wody żelaziste).

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu - Obronna, gotycka warownia została wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowę datuje się na okres 1356-1370. Zamek posadowiony w dolinie Pilicy, w miejscu  o naturalnych walorach obronnych, na szlaku handlowym, strzegł komory celnej i przeprawy na Pilicy. Budowlę wniesiono z miejscowego rdzawobrunatnego piaskowca, na rzucie regularnego czworoboku o powierzchni około 1500 m2. 
Całość założenia otoczono szeroką fosą, która dzięki specjalnemu przekopowi była zasilana wodami Pilicy. Zabudowę wewnętrzną tworzył budynek w kształcie litery L. W obwodzie murów znajdowały się dwie wieże. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zdobyty  i nieodwracalnie zniszczony. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fundamenty z pozostałościami piwnic i baszt oraz ślady fosy. 
W 2005 r. rozpoczęto prace dotyczące rozbudowy, adaptacji i częściowej rekonstrukcji ruin zamku. Utrwalone ruiny zamku po częściowej rekonstrukcji wybranych odcinków muru oraz po pracach adaptacyjnych i konserwatorskich będą spełniać funkcje edukacyjne i turystyczne. Zakończenie inwestycji przewidziane było na koniec roku 2012. Uroczyste oddanie do użytkowania publicznego zrekonstruowanych ruin zamku odbyło się w dniu 15 czerwca 2013 r.

Zwiedzanie zamku odbywa się w następujących godzinach: w sezonie od 15.IV do 30.IX: wtorek 9.00-17.00, środa-piątek 9.00-19.00, sobota 10.00-18.00, niedziela 10.00-19.00 (ostatnie wejście grupy zwiedzających 30 minut przed zamknięciem zamku) ; poza sezonem 1.X do 15.IV: wtorek 9.00-17.00, środa-piatek 9.00-19.00, sobota 10.00-18.00, niedziela - nieczynne (ostatnie wejście grupy zwiedzających 30 minut przed zamknięciem zamku). Zwiedzanie z oprowadzeniem oraz uzyskaniem informacji historycznej na temat zamku odbywa się po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub e-mailowym z pracownikiem Punktu Informacji Turystycznej.

Contact

44 726 01 34, e- mail: zamek.pit@interia.pl

Gallery

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.