Login panel

Register

GUQIN CZYLI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto, które zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Tegoroczny koncert muzyki chińskiej w wykonaniu pani Anny Krysztofiak uświetni obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki, które zaplanowany został w Sieradzu na 3 października 2016 r. Artystka wykona tradycyjne utwory muzyki chińskiej na oryginalnych instrumentach takich jak guzheng, erhu, hulusi, yueqin, yehu i guqin.

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka - wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Posiada tytuł mgr historii sztuki i plastyka wystawiennika. Wykonuje muzykę na klawesynie, organach i violi da gamba oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie grających muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Wang Xinxin oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d'Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki.

Anna Krysztofiak brała udział w reportażach telewizyjnych dla luksemburskiego RTL-u, TVP, TV Regionalnej i TV Toya. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez trzy miesiące mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa drzeworytu i fotografii, które zostały udostępnione przez Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce.
Zaprezentowany również będzie film o herbacie, a na zakończenie pani Anna Krysztofiak zademonstruje chiński sposób parzenia herbaty. Będzie można również skosztować i poznać walory tak przygotowanego napoju.


Gallery

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.