Login panel

Register

Grotniki - miejscowość wypoczynkowa pod Łodzią. Podzielimy się pięknem natury i zdrowym powietrzem :)

"Grotniki – wieś letniskowo-wypoczynkowa w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Zgierz. W skład Grotnik wchodzą trzy sołectwa: Grotniki, Jedlicze oraz Ustronie.

Grotniki są najprawdopodobniej najmłodszą miejscowością na terenie gminy Zgierz. Oficjalne pojawienie się na mapach datuje się na rok 1924 (wraz z powstaniem linii kolejowej Łódź – Kutno i wybudowaniem stacji kolejowej), aczkolwiek historia tych terenów sięga wielu lat wstecz (Jedlicza A i B oraz Ustronie są stosunkowo starymi wsiami).

Geneza miejscowości związana jest z postacią generała majora Michała Kurysa carskiego zarządcy okolicznych lasów. W 1905 roku wybudował on pałacyk oraz folwark, który nazwał Grotniki, od nazwy miejscowości w Świętokrzyskim w której posiadał majątek majoracki. W 1868 roku za straty spowodowane uwłaszczeniem chłopów w 1864 roku otrzymał rekompensatę w lasach w okolicach Łodzi.

Po I wojnie światowej tereny te stały się własnością rodziny Jungowskich, fundatorów kościoła (obecnie kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)[1]. Z początkiem lat 20. XX w. rozparcelowali oni swój majątek, przeznaczając go na działki letniskowe. W 1924 roku poprowadzona została linia kolejowa z Łodzi do Kutna, która zapoczątkowała "karierę" letniskowo-wypoczynkową miejscowości.

W okresie międzywojennym Grotniki zyskały uznanie wczasowiczów ze względu na wspaniałe walory środowiska przyrodniczego oraz mikroklimat posiadający cechy zbliżone do mikroklimatu Rabki. Wraz z podobnymi im miejscowościami, tj. Sokolnikami i Kolumną stały się ulubionymi letniskami mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

Po II wojnie światowej nastąpił dalszy rozwój miejscowości. Powstała tu znaczna liczba ośrodków kolonijnych i wczasowych, wybudowano szkołę podstawową tysiąclatkę. Z końcem lat 80. XX w., w związku z przemianami ustrojowymi zmienił się częściowo charakter Grotnik. Zaczęły pełnić funkcję "sypialni" dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa łódzkiego.

We wsi mieszka piosenkarz Krzysztof Krawczyk wraz z rodziną."

informacje pobrano z pl.wikipedia.org/wiki/Grotniki_(województwo_łódzkie)

 

Potrzebujesz opdoczynku od zgiełku miasta? Marzy Ci się spokój? Turysto - nasze grotnickie lasy nadają się idealnie na rower, spacer, nordic walking..

W upalne dni polecamy kąpielisko Nad Lindą!

Zapraszamy do nas :) Podzielimy się pięknem natury i zdrowym powietrzem :)

Masz pomysł na event, który moglibyśmy razem zorganizować w Grotnikach? Czekamy na kontakt :)

Grotniki mogą znów tętnić życiem.. !! Po nowemu :)

 

grotniki.pl

Contact

Grotniki woj. łódzkie gmina Zgierz

Gallery

Coments

Do Grotnik rowerem !!! http://panaszonik.blogspot.com/2012/05/wycieczka-nr-86-grotniki.html
You must loggin

Entries recommended

No news available.