Login panel

Register

Festyn Saski w Kutnie „Roi de la route – Król w podróży“ (05.08.2017 14:00 - 05.08.2017 22:00)

Barwna królewska parada, teatrzyk kukiełkowy, pokaz osiemnastowiecznej mody oraz koncert dworskich muzyków to tylko kilka z atrakcji, które przygotowało Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach Festynu Saskiego „Roi de la route – Król w podróży“. W sobotę 5 sierpnia do Kutna zawita król Augusta III wraz z dworem i wojskiem. Na placu Marsz. J. Piłsudskiego można będzie, m.in. obejrzeć bajkę barokową „Czerwony Kapturek” w wykonaniu zespołu Tańca Dawnego Corona Florum, odwiedzić obóz z namiotem królewskim i podróżującego szlachcica czy spróbować swoich sił w kaligrafii. Wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznej imprezy będzie debiutancki występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego.

Organizowany w Kutnie od dwóch lat Festyn Saski odwołuje się do historii Pałacu Saskiego w Kutnie i ma na celu przywrócenie pamięci o tym unikatowym zabytku i jego europejskim dziedzictwie. Impreza łączy cechy zabaw ogrodowych fetes galantes z uroczystościami przygotowywanymi na cześć króla i stanowi nawiązanie do obchodów imienin króla Augusta III powiązanych tradycyjnie z kolejnymi rocznicami ustanowienia orderu orła białego przez Augusta II Mocnego.

Pałac Saski w Kutnie, późnobarokowy pałac podróżny o konstrukcji szachulcowej, został wybudowany na polecenie króla Augusta III Wettina w 1750 roku według projektu Johanna Martina Waltera. Ten architekt i budowniczy zajmował się tworzeniem nowego szlaku podróżnego (także pocztowego) łączącego Drezno z Warszawą, którym król przemieszczał się w okresie unii polsko-saskiej. Kwerenda prowadzona w drezdeńskim archiwum wykazała, że w pałacu król August III ze swoim dworem zatrzymał się kilkukrotnie.

Od marca 2015 roku trwają prace nad rewitalizacją pałacu, których prowadzenie zostało powierzone przez Prezydenta Miasta Kutna Muzeum Regionalnemu w Kutnie. Budynek jest obecnie w znacznym stopniu zniszczony po pożarze, który miał miejsce w 2003 roku. Przed architektami i konserwatorami stoi wyzwanie przywrócenia mu dawnej świetności. Po odbudowie stanie się on główną częścią kompleksu muzealnego Muzeum-Pałac Saski w Kutnie.

 

 

 

Festyn Saski 2017  „Roi de la route – Król w podróży“

Program - 5 sierpnia 2017 r. (sobota)

Plac Marsz. J. Piłsudskiego

 

14.00  Rozpoczęcie: Wjazd króla do Kutna – (parada ul. Królewską od Placu Wolności na plac Piłsudskiego)

 

14.45 Przybycie królewskiego architekta – miniatura teatralna (grupy rekonstrukcji historycznej) (scena)


15.00 Przyjęcie dla króla - pokaz tańców dworskich (grupa taneczna rekonstruktorów) (scena)

 

oraz prezentacja Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego (scena)

 

15.40 Barokowy teatrzyk kukiełkowy - Teatr Lalek Marka Żyły (plac)

 

16.00 Królewski obiad - pokaz sztuki kulinarnej XVIII wieku i zwyczajów przy stole (plac).

 

16.45 Przybycie i podjęcie posła pruskiego - miniatura teatralna (grupy rekonstrukcji historycznej)  (scena).


17.00  Audiencja u króla

- „Muzyka na dworze króla Augusta II i Augusta III Sasa - Blask i splendor saskiego baroku" - dr Wojciech Kral, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (scena)

- koncert dworskich muzyków- klasyczne utwory XVIII wieku z utworami wokalnymi - Duet Smyczkowy Kacpra i Moniki Różalskich oraz Pamela Sinicka (plac)

 

- pokaz mody XVIII wieku  (w obozie)

 

- teatrzyk kukiełkowy - Teatr Lalek Marka Żyły (plac)

 

19.00 Rozstrzygnięcie konkursów (scena)

- wręczenie królowi listów

 

19.30 Bajka „Czerwony Kapturek” – zespół Tańca Dawnego Corona Florum (scena)

 

20.30 Pokaz musztry (plac)

 

20.45 Parada dworska z pochodniami (przejście do parku Traugutta)

 

21.00 Le Roy dance lub Fêtes Galantes (Król tańczy) - spektakl muzyczno – baletowy z pokazem Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego oraz zespołu Tańca Dawnego Corona Florum i zespołu Amedeus Trio (park Traugutta)

 

22.00 Zakończenie


Inne atrakcje (Pl. Marsz. J. Piłsudskiego):

 

- dostępny do zwiedzania obóz z namiotem królewskim i podróżującego szlachcica

- gry i  zabawy, tańce i przymierzanie barokowych strojów

- warsztaty: kaligrafii, plastyczne, bicie pamiątkowych monet

- konkurs historyczny 

- kuchnia dworska z daniami z epoki oraz słodki deser

Contact

Muzeum Regionalne w KutniePlac Marsz. J. Piłsudskiego 2099-300 KutnoTel.: +48 24 254 79 64Tel. kom.: +48 505 01 98 90E-mail: ratusz@muzeumkutno.comhttp://muzeumkutno.com
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.