Login panel

Register

Europejskie Dni Dziedzictwa w Walewicach

Pałac i Stadnina Walewice przyłączą się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegną pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”. Na 17 września zaplanowano otwarcie wystawy pojazdów konnych oraz spotkanie z biskupem seniorem Diecezji Łowickiej.  

Największe wrześniowe święto zabytków, nad którym pieczę sprawuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, rozpocznie się w Walewicach w najbliższą sobotę, o godz. 11:00. Mszę w zabytkowej kaplicy Pałacu Walewice odprawi ks. bp Józef Zawitkowski. Będzie ona sprawowana w intencji rodów Walewskich i Grabińskich, którzy kiedyś zamieszkiwali Walewice, oraz potomków tych rodzin.

– W myśl idei Europejskich Dni Dziedzictwa, chcemy przybliżyć Polakom dobra kultury i sztuki, pozostawione w Walewicach przez poprzednie pokolenia. 17 września, wszyscy, którzy przyjadą do nas, będą mogli zwiedzić Pałac i Stadninę Walewice, a także spotkać się z ks. bp Józefem Zawitkowskim. Tego dnia otworzymy również stałą wystawę pojazdów konnych, która będzie dostępna dla zwiedzających. Zapraszamy do Walewic całe rodziny, które poznają historię naszej małej ojczyzny, związaną nie tylko ze sztuką, ale także z wiarą – mówi Jacek Chołuj, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni Walewice.

Podczas otwartego spotkania w Sali Białej, które zaplanowano na godzinę 12:00, ks. bp Józef Zawitkowski opowie m.in. o kopii obrazu Matki Boskiej Sobieskiej, która znajduje się w kaplicy walewickiego pałacu. Nawiąże również do swoich podróży do Austrii, gdzie wielokrotnie na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem brał udział w uroczystościach upamiętniających zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Osmanami. Następnie poświęci nowo otwartą wystawę zabytkowych pojazdów konnych. Ten punkt programu EDD w Walewicach zaplanowano na godz. 12.30.

– Turyści, którzy odwiedzą nową wystawę, będą mogli oglądać m.in. zabytkowe karety i pojazdy konne, które powstały w drugiej połowie XIX w., na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym. Obecnie dysponujemy łącznie 7 powozami, które wpisane są do rejestru ruchomych zabytków techniki. Do tej pory były one zabezpieczone w budynkach należących do walewickiego kompleksu. Postanowiliśmy, że udostępnimy te powozy dla turystów. Od 17 września wystawę będzie można oglądać w budynku, w którym obecnie znajdują się biura spółki – mówi Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych w Stadninie Koni Walewice.

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzone w Europie. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Z czasem inicjatywa została rozszerzona o inne państwa. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy, w Polsce od 1993 roku.

Zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, budowanie poczucia wspólnoty z regionem, a przede wszystkim edukacja, która często odbywa się poprzez spędzenie czasu w atrakcyjny sposób w otoczeniu dziedzictwa kulturowego.


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.