Login panel

Register

Dni Marii Walewskiej

Dni Marii Walewskiej zaplanowano na 7-11 grudnia w walewickim pałacu. Wydarzenie dedykowane jest mieszkańcom regionu, którzy będą mogli zapoznać się z historią życia sławnej metresy Napoleona Bonaparte.

7, 8 i 9 grudnia, blisko 200 uczniów szkół podstawowych z Łowicza, Głowna i Bielaw odwiedzi walewicki pałac, aby wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych.

– Uczniowie zapoznają się m.in. z historią powstawania perfum i stworzą własne kompozycje zapachowe. Nie zabraknie również zajęć nawiązujących do tradycji bożonarodzeniowych na dworach ziemiańskich, podczas których dzieci wykonają własne ozdoby choinkowe – mówi Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. kultury w Pałacu Walewice.

W dniach 10-11 grudnia z kolei, w walewickim pałacu będzie można nabyć bilety specjalne (10 zł/os.), które poza zwiedzaniem majątku, obejmą również dodatkowe atrakcje i pamiątkowe upominki. Goście, którzy odwiedzą Walewice w sobotę (10 grudnia), już od godz. 14:00 będą mogli oglądać stroje i porcelanę z epoki napoleońskiej oraz zwiedzić pałac z przewodnikiem. Tego dnia zostaną także otwarte dwa apartamenty Marii Walewskiej, które zwiedzający obejrzą tylko w najbliższy weekend. Później będą one dostępne jedynie dla gości hotelowych.

W niedzielę (11 grudnia) przed pałacem zaprezentują się żołnierze w mundurach 5. Pułku Księstwa Warszawskiego. Oddadzą salwę honorową i wystawią wartę przed pałacem. W Sali Białej dawnej rezydencji Walewskich będzie można obejrzeć zabytkowe monety, broń i dawne wyposażenie żołnierskie, o których opowie Tomasz Fijałkowski z Łowicza. Nie zabraknie również zwiedzania z przewodnikiem oraz koncertu, w którym wystąpią Antonina Kierus - wieloletnia śpiewaczka Teatru Wielkiego w Łodzi i Jerzy Filipowicz grający na organach klasycznych. Podczas występu goście pałacu usłyszą także opowieść o burzliwym i krótkim życiu szambelanowej Walewskiej. Dni Marii Walewskiej uwieńczy o godz. 17:00 wspólna degustacja tortu.

10 i 11 grudnia w walewickim pałacu będzie można nabyć również ręcznie zdobione bombki i ozdoby choinkowe.

 

Harmonogram Dni Marii Walewskiej

10 grudnia

- godz. 14.00 – Pokaz strojów i porcelany z epoki napoleońskiej

- godz. 15.00 – Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem

- godz. 16.00 – Otwarcie apartamentów Marii Walewskiej dla zwiedzających

* przez cały czas można kupować ozdoby choinkowe

 

11 grudnia

- godz. 14.00-14.30 – Pokaz munduru żołnierza Księstwa Warszawskiego, salwa honorowa, wystawienie warty

- godz. 14.30 - 15.30 – Prezentacja broni i wyposażenia żołnierskiego

- godz. 15.30-16.00 – Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem i pokaz apartamentów Marii Walewskiej

- godz. 16.00 -17.00 – Koncert Antoniny Kierus i Jerzego Filipowicza

- godz. 17.00 – Degustacja tortu Marii Walewskiej

*przez cały czas można kupować ozdoby choinkowe


Gallery

Coments

You must loggin

Author: og

178 points
og

Author other news

Entries recommended

No news available.