Artur Barciś w Piotrkowie

Artur Barciś będzie gościem specjalnym koncertu finałowego XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Rubinową Hortensję. Gala już w najbliższą sobotę (3.12).

W tym roku do rywalizacji poetów-amatorów stanęło 164. uczestników. Koncert laureatów tegorocznego konkursu zaplanowano w Czytelni dla Dorosłych .
- Mimo, iż nowym symbolem konkursu jest kwiat hortensji, laureat I nagrody otrzyma puchar z Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja” informuje Renata Wojtczak, dyrektor MBP i dodaje, że fundatorem pucharu jest Emilia Tomecka, członek Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu APAJTE.

W trakcie gali nastąpi wręczanie nagród Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta.
Zwieńczeniem gali będzie recital znanego aktora Artura Barcisia.

Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.
…………………………………………………………

Historia „Rubinowej Hortensji”
Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był i jest startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991-1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta „Hortensja” […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta „Hortensja”. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady współorganizatorów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.
Do roku 2013 głównym organizatorem konkursu o „Rubinową Hortensję” były kolejno Piotrkowski Dom Kultury, Wojewódzki Dom Kultury i Miejski Ośrodek Kultury. Od 2014 roku organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim.


Gallery

`

Coments

Be the first to leave a comment! - Log in to leave a comment

Entries recommended

No news available.