Panel logowania

Rejestracja

Narodowe Czytanie 2017 (27.08.2017 00:00 - 27.08.2017 00:00)

Bełchatów po raz kolejny włącza się w akcję pn. „Narodowe Czytanie”. Już 27 sierpnia br. w parku przy Muzeum Regionalnym bełchatowianie będą mogli wspólnie przeczytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Gościem specjalnym, będzie Dariusz Kordek, polski aktor teatralny, musicalowy, filmowy, prezenter telewizyjny oraz piosenkarz. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy o godzinie 18.00 na błonia Muzeum Regionalnego. Dla tych osób, które przyjdą z własnym egzemplarzem „Wesela”, czeka okolicznościowy stempel upamiętniający to wydarzenie.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

A.R.

Kontakt

Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Urząd Miasta Bełchatowa, tel. 44/733 51 62, promocja@um.belchatow.pl
Link do wydarzenia

Galeria

Mapa

Komentarze

Musisz być zalogowany

22 punktów
Miasto Bełchatów

Inne wpisy autora

Wpisy polecane

Brak dostępnych aktualności.