Login panel

Register

Wystawa "A może … Ty jesteś Cogito?” (09.10.2018 08:00 - 31.10.2018 19:30)

Wystawa „A może … Ty jesteś Cogito?” powstała w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta i to ona jest jej najmocniejszym atutem. To właśnie słowa, po mistrzowsku zestawione i kunsztownie ułożone, z mocnym poruszającym przesłaniem, charakterystycznym dla klasyka polskiej poezji XX wieku. Ekspozycja jest wyborem siedemnastu wierszy, których bohaterem jest Pan Cogito, na podstawie których można poznać jego przemyślenia, przeżycia i postawione przez niego pytania utrwalone w poezji Zbigniewa Herberta. Wystawa jest adresowana do każdego z Nas…

Pan Cogito – Europejczyk, humanista, intelektualista, podróżnik – którego istnienie zostało zamknięte w poezji Zbigniewa Herberta.  Człowiek o szerokich horyzontach. Rozważający najbardziej zasadnicze kwestie - także ostateczne naszej egzystencji. Ceniący codzienność oraz jej metafizyczny wymiar. Zafascynowany zarówno tradycją starożytnej Hellady, jak i kulturą chrześcijańską, które określają oblicze cywilizacji europejskiej. Ceniący cnotę, godność, prawdę, braterstwo, lojalność, wierność, pokorę i dystans wobec samego siebie. Wytrwale próbujący, podobnie jak każdy z nas, odnaleźć własne miejsce w historii, kulturze i świecie.

Na wystawie prezentowane są publikacje Zbigniewa Herberta – tomiki wierszy, eseje oraz bogaty wybór literatury krytyczno-literackiej o twórczości poety. Ciekawym uzupełnieniem są wydawnictwa drugiego obiegu, czyli czasopisma i książki wydane w czasach PRL-u, poza cenzurą, w których publikowano twórczość pisarza. Na wystawie ukryte zostały trzy rebusy przygotowane w oparciu o wybrane utwory prezentowane na wystawie.

Polecamy Państwa uwadze również wystawę wirtualną „…małe kartki z dalekiej prowincji”, która powstała w oparciu o korespondencję Zbigniewa Herberta z Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, Jerzym Turowiczem, Józefem Czapskim i innymi ważnymi postaciami XX wieku.

Wystawa prezentowana do 31 października 2018 r.

w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu „Pan Cogito odwiedza bibliotekę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

 

Czy jestem Cogito?

Do odpowiedzi na to pytanie i obejrzenia wystawy

zapraszają Państwa autorki wystawy

Katarzyna Sztajnert i Ewa Nowak – Wawrzyniak

Contact

informacja@wbp.lodz.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.