Login panel

Register

WYŚNIONA, WYWALCZONA - WRESZCIE NIEPODLEGŁA (27.06.2018 00:00 - 11.11.2018 00:00)

Miejski Dom Kultury przystępuje do realizacji projektu "Wyśniona, wywalczona - wreszcie Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Projekt obejmuje następujące przedsięwzięcia:

1. Spotkanie mieszkańców moderowane przez historyków na temat historii Radomska:
- Spacer radomskowski. Przechadzka po mieście z wyjątkowymi przystankami. W czasie spaceru będzie można poznać historię kamienic czynszowych, w których w dwudziestoleciu międzywojennym toczyło się życie radomszczan.
2. Koncerty:
- Koncert "Polska naszym natchnieniem". Spotkanie wypełni muzyka największych polskich kompozytorów m.in. F. Chopina, M. Góreckiego czy W. Kilara. Wystąpi 15 - osobowa orkiestra oraz czterech solistów. Nie zabraknie recytacji. Przed radomszczańską publicznością wystąpi Robert Ciszewski, pochodzący z ziemi radomszczańskiej student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
- Poranek dla Niepodległej. Koncert z udziałem radomszczan, bardzo młodych i starszych. Wystąpią: stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych czyli uczniowie, studenci i absolwenci szkół artystycznych. W ich wykonaniu usłyszymy ważną dla dziejów narodu muzykę polską, wiersze, które łączą pokolenia, zaplanowano też okolicznościową wystawę obrazów. Z kolei przedszkolaki z PP nr 2 zatańczą w strojach ludowych polskie oberki i mazury. Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I
stopnia im. G. Bacewicz przypomni piosenki z lat 1918 - 1920 np. "Orlątko czy "O pułkowniku Lisie Kuli". A poloneza zatańczą studenci Uniwersytetu III Wieku. Wszyscy uczestnicy koncertu otrzymają Niezbędnik patrioty. 
- Recital fortepianowy Łukasza Trepczyńskiego, byłego stypendysty radomszczańskiej Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Muzyk jest znakomitym pianistą, asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. W zaplanowanym recitalu zagra głównie utwory Fryderyka Chopina.
- Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Radomszczanie spotkają się w centrum miasta, na placu 3 Maja, by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.
3. Wystawy:
- Wystawa plenerowa z IPNu "Twórcy Niepodległości". Ekspozycja przypomina o wielkich Polakach: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie i Ignacym Daszyńskim.
- Wystawa stypendystów FIK.
4. Pokazy filmowe:
- "W starym kinie". Maraton filmów z okresu międzywojennego. Kolejne prezentacje zapowiadać będą radomszczańscy gimnazjaliści (w kostiumach z epoki). W programie projekcje filmów: "Pan Tadeusz", "Każdemu wolno kochać", "Zapomniana melodia".
- Projekcja filmu "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w reż. W. Dąbrowskiego. Historia wielkiego polskiego patrioty, pianisty i polityka i filantropa.
5. Spektakl teatralny:
- "Nic nowego pod słońcem" - spektakl w wykonaniu Sławomira Hollanda.
6. Mural dla upamiętnienia 100-lecia urodzin Janusza Różewicza, żołnierza AK, poety.
7. Publikacje:
- Opracowanie i druk śpiewnika "Z kolędą przez dzieje Polski", który wykorzystany zostanie podczas wspólnego śpiewania w grudniu z udziałem stypendystów Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Będzie to wędrówka z kolęda przez dzieje Polski.
- Śpiewnik pieśni patriotycznych, zawierający znane pieśni żołnierskie i patriotyczne, odwołujące się do przełomowych momentów w historii Polski, z uwzględnieniem pieśni bardów radomszczańskich: H. Fajta i Cz. Kałkusińskiego – autorów "Jędrusiowej doli" 
- Niezbędnik patriotyczny to podany w atrakcyjnej formie plastycznej zbiór informacji o hymnie i symbolach narodowych.
8. Akcja społeczna "Czym jest dla mnie wolność" - na 100 dni przed 11 Listopada, codzienne emisje krótkich wypowiedzi radomszczan. Nagrania systematycznie ukazywać się będą na stronie internetowej MDK i na portalach społecznościowych domu kultury.DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU WIELOLETNIEGO NIEPODLEGŁA NA LATA 2017 - 2021 W RAMACH PROGRAMU DOTACYJNEGO "NIEPODLEGŁA".

Contact

Miejski Dom Kultury w Radomskuul. Brzeźnicka 597 - 500 Radomsko044 / 683 24 86
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

66 points
info@mdkradomsko.pl

Author other news

Entries recommended

No news available.