Login panel

Register

W CMWŁ ROZPOCZĘŁA SIĘ INWESTYCJA WARTA 15 MILIONÓW ZŁOTYCH

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej rozpoczyna prace modernizacyjne, które obejmą w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową. Tej gigantycznej inwestycji podejmą się trzy firmy, wyłonione w drodze przetargu.

Dzięki projektowi dawny blask odzyska znany i bardzo charakterystyczny budynek A - najstarsze skrzydło zabytkowej Białej Fabryki Geyera, będące od lat jedną z wizytówek przemysłowej Łodzi. Prace inwestycyjne obejmą także wnętrza tego historycznego obiektu, który stoi przy ul. Piotrkowskiej 282 już od 180 lat. W ramach projektu zaplanowano również renowację południowej elewacji sąsiadującego z Parkiem Reymonta budynku C oraz przebudowę pomieszczeń w pozostałych dwóch skrzydłach Białej Fabryki, czyli w budynkach B i D.

Nieco inny charakter będą miały prace należącym do Muzeum Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zostanie tam wykonane m.in.: docieplenie poszczególnych obiektów, instalacja centralnego ogrzewania oraz przebudowa 6 budynków, w tym letniskowej willi. W efekcie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyska w Skansenie obszerne całoroczne przestrzenie ekspozycyjne, które pozwolą przygotować zupełnie nową ofertą wystawienniczą i edukacyjną.

Zakres przedsięwzięcia jest tak zróżnicowany i rozległy, że został podzielony pomiędzy trzech doświadczonych wykonawców. W tym momencie możemy zdradzić, że pracownicy firmy ABiD Rafał Majcher mają zająć się pracami w budynkach A,B i C Białej Fabryki, natomiast Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski obejmie piecze na obiektami w Skansenie – mówi Aneta Dalbiak, Dyrektor CMWŁ. Zakończenie inwestycji przewidziane jest wraz z końcem 2019 r.

Co czeka zwiedzających Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi po rewitalizacji? – Nowości będzie sporo. W budynku A stworzymy stałą wystawę poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej z interaktywnym eksperymentatorium. Willa letniskowa stanie się przestrzenią, w której zaprezentujemy sposoby spędzania wolnego czasu. W budynku B z kolei powstanie otwarty dla publiczności magazyn studyjny, który pozwoli zwiedzającym zajrzeć do Muzeum i poznać jego funkcje „od kuchni” – wymienia Dyrektor Aneta Dalbiak.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 13 164 105, 65 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 4 102 487,43 zł.

Rewitalizacja dopełnia dwie duże poprzedzające inwestycje: modernizację i adaptację budynku dawnego kompleksu pofabrycznego – skrzydła D, utworzenie Skansenu oraz przebudowę i utworzenie muzeum interaktywnego Kotłownia.


Gallery

Coments

You must loggin

2 points
m.kusmirek@hetman.pro

Author other news

No news available.

Entries recommended

No news available.