Login panel

Register

„Poematy i wspomnienia”- spotkanie z prof. Włodzimierzem Krysińskim (08.11.2018 17:00 - 08.11.2018 19:00)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Wydawnictwo Galant Edition mają  zaszczyć zaprosić 8 listopada 2018 r.  godz. 17.00 na WIECZÓR POETYCKI połączony z promocją tomiku poezji prof. Włodzimierza Krysińskiego POEMATY i WSPOMNIENIA.
 W programie:

Prof. nadzw. UŁ  Mariusz Gołąb
WPROWADZENIE

Prof. dr hab. Włodzimierz Krysiński
SŁOWO OD AUTORA
CZYTANIE POEZJI
ROZMOWY z AUTOREM

Podczas spotkania będzie można nabyć „Poematy i wspomnienia”


Włodzimierz Krysiński jest emerytowanym profesorem literatury porównawczej na Uniwersytecie Montrealskim. Urodzony w Warszawie w 1935 r. zamieszkał w Łodzi do roku 1959, gdzie studiował filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów został mianowany lektorem języka polskiego na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji. W 1966 roku po obronie pracy doktorskiej z literatury porównawczej wyemigrował do Kanady. Tam objął stanowisko profesora w Departamencie Studiów Francuskich na Carleton University w Ottawie (1966-1976) i następnie w Departamencie Literatury Porównawczej na Uniwersytecie Montrealskim (1976-2012), gdzie wielokrotnie pełnił funkcję dyrektora. Był zapraszany jako visiting profesor do wielu uniwersytetów z Europy, Ameryki Łacińskiej oraz Izraela, Chin, Japonii. Jest specjalistą w dziedzinie literatur europejskich oraz amerykańskich dwudziestego wieku. Ma w swoim dorobku liczne książki i wiele artykułów teoretycznych i krytycznych na temat powieści nowoczesnej oraz poezji i teatru. Opublikował kilka tomików poezji. Jest również tłumaczem na język francuski wierszy Różewicza, Białoszewskiego, Wata, Międzyrzeckiego, Herberta i Szymborskiej oraz Eliota (wraz  z J. M. Rymkiewiczem) i Harta (wraz z Mariuszem Gołąbem). Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Studiów Teatralnych w Quebecu w dziedzinie teorii i krytyki teatralnej  oraz Kanadyjskiego Stowarzyszenia  Królewskiego (Akademia Literatury).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wydała książkę Włodzimierz Krysińskiego Trzy moje tożsamości z okazji spotkania z autorem w Bibliotece 29 maja 2006 r.  

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Contact

42 6630338; promocja@wbp.lodz.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.