Login panel

Register

Opowieść o Grenlandii - spotkanie z Lilianą Chardon (10.10.2018 17:00 - 10.10.2018 19:00)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 10 października 2018 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Lilianą Chardon poświęcone opowieściom o Grenlandii.

Liliana Chardon spędziła ostatnie półtora roku mieszkając na Grenlandii. Podczas spotkania będzie można zobaczyć kolekcję najstarszych na świecie kamieni i skałek pochodzących właśnie z tej największej wyspy świata. Spotkaniu towarzyszył będzie również pokaz slajdów oraz obrazów z krajobrazami Grenlandii namalowanymi przez artystkę - córkę Liliany Chardon - Ophelie, która chodziła do szkoły wraz z rdzennymi Inuitami na Grenlandii.

Grenlandia oznacza „Zielony ląd”. Nazwę nadał jej Eryk Rudowłosy, który ok. 985 r. dotarł na południowy kraniec wyspy. Jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii. Powierzchnia wyspy wynosi 2 175 600 km2, z czego 85% pokrywa lód o grubości pochodzącej do 3 km. Mimo tak ogromnej przestrzeni mieszka tu jedynie 55 tys. osób (15 tys. w stołecznym Nuuk); 80% spośród nich to Inuici lub potomkowie par duńsko-inuickich. Słynące z kolorowych domków miejscowości (większość z nich ma podwójne nazwy – grenlandzie i duńskie) rozrzucone są wzdłuż wybrzeża, ale nie ma między nimi połączeń drogowych. Transport wewnętrzny (samoloty, helikoptery, a także promy i łodzie) jest niestety bardzo drogi. („Dania” / Monika Witkowska, Joanna Hald).

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Contact

promocja@wbp.lodz.pl
Event link

Gallery

Map

Coments

You must loggin

Entries recommended

No news available.